Jak se zbavit nočních můr

Napsal Gaia (») v sobotu 21. 7. 2018 v kategorii Úvahy, přečteno: 603×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Jak se zbavit nočních můr

1469721-img-nocni-mura-spanek-sen-sny-v0_2  

Ráda bych mluvila o tomto tématu, jednak z důvodu, že se mě dlouhé roky týkalo a také proto, že několik známých mi v poslední době říkalo, nakolik je trápí jejich sny.....

 Všechno, ale úplně všechno co zažijete vaše tělo vnímá. Vnímá to i Váš mozek. Vaše podvědomí i nevědomí.

Takže pokud vy celý den zažíváte něco hrozného například v práci, ale rozhodli ste se to vytěsnit, nerozčilovat se, pořád to vytěsňujete, abyste byli v pohodě. Tak je dost možné, že celé to napětí s jakým usílím jste to vytěsnili, v noci dostane prostor a promluví k vám skrze vaše sny. 

Takže jak to udělat, aby ty noční můry nám dali trochu klidu? 

Je to práce na sobě. Měnit své sny. Měnit své reakce v nich. Měnit své reakce prožívání  silných emocí. A pak se vám může zdát  sebehorší sen a  vy ráno si jednou vydechnete,  necháte to být a máte krásný den. 

Nebo můžete mít noční můru a být mimo z toho ještě několik hodin. To je ten rozdíl.

Je nepříjemné, když se dlouho nemůžete vyspat, protože  už chcete odpočinek  ale bojíte se, že se to vrátí a že zase budete trpět. Takže vám odpočinku ubývá.

Vlastně jediná cesta jak změnit své sny - je opravdová vnitřní změna. 

Takže zkuste více soustředit na své sny. Ráno si zkuste rozpomenout co Vám zdálo. Zapisujte si své sny nebo jejich hlavní pointu, jejich postavy a výsledný pocit. Důležitý je Váš výsledný pocit ze snu.

Je to strach? Úzkost? Je to povýšenost? Je to smutek? Je to frustrace? Je to  pocit vězení a zacyklenosti? 

Co to ve Vás vyvolává? 

Takto se pozorujte, prozkoumejte se. 

Je to jako když rozsypete puzzle.

Nejprve zjistíte z jakých částí se skládá a pak zjistíte jak z toho udělat celkový obraz, abyste porozuměli tomu, co se vám to snaží říct.

Je třeba věnovat tomu trochu času.

Možná se Vám to nelíbí a nechce se Vám. Dobře, tak s tím začněte, až  se tak doopravdy rozhodnete. 

Připravte se na to, že je to proces jako jakýkoliv jiný.  Chce to postupně. Tímto  předejdete budoucí frustraci.

Tak ....zkoumání tedy máme. 

A teď si vemte, že se Vám ten sen pořád a pořád opakuje. 

Dejme tomu, že máte sen - někdo vás honí. Pořád vás honí, chce vás zabít a vy utíkáte, bojíte se. Prostě potřebujete rychle pryč, cítíte napětí v těle zrychleně dýcháte a je to dlouhodobě neúnosné. 

Vzbudíte se vyčerpaní, udýchaní v křeči a z vašeho odpočinku je opět  noční můra. 

Co se takle místo utíkání zastavit? 

Co se otočit a přestat utíkat a postavit se protivníkovi? Proč pořád utíkáte? Proč se nezastavíte - a pak máte možnost říct - nebudu s tebou bojovat a uvidíte co se stane. Nebo mu říct - hele já jsem silnější.   Je spousta způsobů, které k tomu můžete zaujmout.

Aby mohla nastat změna ve snu, většinou to chce změnu nejprve v realitě -  s kým se nechcete konfrontovat?  Před kým nebo před čím pořád utíkáte, co vám nahání hrůzu? 

Začněte nahlížet v realitě na tu situaci jinak, zkuste reagovat jinak.

A pak vám půjde reagovat časem jinak i ve snech a nebo ty sny  úplně přestanou, protože ste pochopili, co se vám snažili říct.

Dokud to nepochopíte, bude se to opakovat a opakovat.

Stejně tak je možné, že vás někdo nehoní, ale díváte se na něco velmi nepříjemného, pořád a pořád dokola. Možná stačí získat trochu odstup od celé situace 

Základní chápání snů : 

- Všechno co odmítáte prožít v realitě se Vám vyskytne ve snech. Například odmítáte - li truchlit budete prožívat stejnou situaci ve snech, dokud ten pocit nepřijmete...  

- Vaše sny vám ukazují  směr ve vašem životě a  kdy jednáte špatně. 

1012361-10201597hhh644967676-777648104-n-1  

-  Vaše sny jsou zde, aby vám pomohli  udržet rovnováhu,   protože je možné, že když trpíte, vaše sny budou                krásné,  protože tělo i mysl potřebuje vyvážit protiklady.

- Sny nelze vykládat doslovně - protože  mluví v symbolice.  A to tak, že jeden symbol může znamenat víc věcí.

(Obecně, ale voda symbolizuje emoce nebo nevědomí, myš problém, a tak dál - ale také v tom snu může vám myš běhat po bytě nebo jí možná právě lopatou zabíjíte - celá výsledná situace je více vypovídající, než symbolika bez zasazení do kontextu. )

Každopádně jde o to,  jaký z toho máte  vy pocit. To je to nejdůležitější. Někdo vám může pomoct pochopit sen, ale jen vy víte, kdy má doopravdy pravdu. 

A jak poznáte, že už ste to pochopili?

Prostě to tak nějak zacvakne - "jo to je ono" a už prostě dál nepřemýšlíte. Prostě to víte. Když přemýšlíte, tak to nevíte.

Pokud opravdu tápete - položte svému nitru otázku - co mi ten sen má říct? 

Je možné, že v průběhu dne nebo pár dnů prostě pochopíte, co se vám snaží říct, protože dostanete nějakou nápovědu a pak vám to včas docvakne. 

Vaše sny jsou Vaše. 

Místo toho, abyste se jich báli, můžete ocenit, jaké zprávy vám posílají a uzavřít tak se sebou mír.

3140453-img-vstavani-rano-v0

Hodně sil a trpělivosti.

Anna Gaia Rose 


Komentování tohoto článku je vypnuto.